Góry zimą – gdzie warto się wybrać?

Niniejszy artykuł pod tytułem 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Górskie wypady zimą to spore wyzwanie, zwłaszcza dla początkujących miłośników trekkingu. Jak się przygotować? Co zabrać w góry zimą? Które miejsca warto odwiedzić w śnieżnych warunkach? Zapraszamy do lektury!

Co zabrać w góry zimą?

Podstawowe wyposażenie na zimowe wypady górskie to ciepła i wielowarstwowa odzież. Warto zainwestować w dobrą oddychającą bieliznę, ocieplaną i wiatroodporną kurtkę oraz nieprzemakalne buty trekkingowe z prawdziwego zdarzenia. Sprawdzą się ocieplane spodnie, buffa oraz stuptuty. Dodatkowa warstwa ubrań, czapka oraz rękawice uchronią przed niską temperaturą.

Ekwipunek, który może się przydać zimą w górach to raki lub raczki turystyczne, gogle lub okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, latarka – czołówka, kijki trekkingowe oraz ciepły śpiwór. Zimą przydadzą się również zapasowe baterie, ładowarki i Power bank, ponieważ w niskich temperaturach bateria telefonu może szybko się rozładowywać. W zimowych warunkach prawdziwym zbawieniem może się okazać termos z gorącą herbatką oraz przekąski z czekoladą, orzechami lub mięsne snacki.

Jak się przygotować do zimowej wyprawy?

Zanim wyruszysz w góry, zawsze sprawdź warunki pogodowe oraz komunikaty o zagrożeniach lawinowych. Doinformuj się, czy interesujące Cię szlaki na pewno są dostępne i otwarte. Wiedza na temat miejsca, do którego się wybierasz oraz panujących tam warunków może Ci uratować życie! Mierz siły na zamiary, jeśli ciągnie Cię w wysokie partie, zapisz się wcześniej na kurs lawinowy lub kurs turystyki wysokogórskiej.

Które miejsca warto odwiedzić zimą?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z górami w czasie zimy, warto zacząć od łatwiejszych szlaków i niższych partii gór. Na zimowe trekkingi idealnie nadadzą się Bieszczady, Góry Stołowe, Góry Izerskie, Pieniny, Sudety oraz Beskidy. Na początek wybierz łatwe i niedługie trasy.

Warto w trakcie zimy spróbować zdobyć:

  • Babią Górę
  • Turbacz
  • Śnieżnik
  • Śnieżkę
  • Gęsią Szyję

Zimą zmęczenie dopada o wiele szybciej, wędrówki należy planować tak, by zawsze przed zmrokiem zejść do schroniska. Warto rozplanowywać trasy tak, by na większe szczyty wchodzić na lekko, tzn. zostawiać ciężkie plecaki w okolicznych schroniskach, dobrze zawrzeć w programie wycieczki ciepły i syty obiad w schronisku oraz doinformować się wcześniej, czy tam gdzie się wybieramy, są wolne miejsca noclegowe.