Gruzja autostopem – co warto wiedzieć?

Niniejszy artykuł pod tytułem 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Gruzja to wymarzone miejsce docelowe wielu podróżników. O tureckiej gościnności i malowniczych gruzińskich krajobrazach krążą już legendy. Jak przygotować się do podróży do Gruzji autostopem? Co warto wiedzieć?

Jak się przygotować do podróży autostopem?

Gruzja, nazywana „kolebką Winiarstwa” i „Perłą Bałkanów”, leży między Turcją, Iranem i Rosją. Zanim wybierzesz się w szaloną podróż autostopem, dobrze się przygotuj. Droga z Polski do Gruzji to ponad 3 tysiące kilometrów, podróż przez Słowację, Węgry, Bułgarię może zająć nawet kilka dni! Zadbaj o to, by wziąć w podróż potrzebne leki, przewodniki, kosmetyki oraz zapasy jedzenia. Gruzja nie jest drogim krajem, ale podróż autostopem może być długa i męcząca. Jeśli zamierzacie wybrać się w góry, nastawcie się na niższe temperatury i załamania pogodowe, warto wziąć ze sobą cieplejszą odzież.

Gdzie spać? Jakie są koszta noclegów?

Jeśli chodzi o opcje noclegowe, w Gruzji można skorzystać z couchsurfingu lub wynajmu pokojów w pensjonatach. Couchsurfing działa dobrze na terenie dużych ośrodków, natomiast jeśli chodzi o pensjonaty, ceny za nocleg nie są wysokie. Wygodny pokój można znaleźć już w cenie około 20 zł za dobę.

Jak obniżyć koszty podróży?

Aby obniżyć koszty podróży, można podróżować wyłącznie autostopem (także w Gruzji), zrezygnować z opcji płatnych noclegów i ograniczyć wydatki na miejscu (korzystać z własnych zapasów i nie kupować dużo alkoholu na miejscu).

Gruzja autostopem – co warto wiedzieć przed wybraniem się w podróż?

  • Przed wyjazdem warto się nauczyć kilku słów w języku rosyjskim, by przełamać bariery językowe
  • Należy mieć ze sobą wydrukowane trasy oraz mapy drogowe i poglądowe
  • Autostopowicze polecają wybrać drogę przez Rumunię, by nie tracić czasu na kontrolach paszportowych
  • Będąc w Gruzji, obowiązkowo należy spróbować gruzińskiego jedzenia – między innymi chaczapuri i Chinkami, a także wina i specjalnej wódki – chachy!
  • Aby uniknąć dziwnych propozycji i niebezpiecznych sytuacji, najlepiej podróżować w mieszanym gronie
  • Najłatwiej złapać autostopa, podróżując dwójkami
  • Unikajcie jedzenia niepewnego pochodzenia oraz sprzedawanego w upałach na ulicy (bez chłodzenia produktów)
  • Obowiązująca w Gruzji waluta to dolar, w wielu sklepach można płacić również w euro
  • Gruzja zniosła obowiązek posiadania wizy, do podróżowania wystarczy jedynie ważny paszport. Jeśli zamierzacie wybrać się przy okazji do Turcji, koszt jednokrotnej wizy to 15 dolarów