Gruzja to wymarzone miejsce docelowe wielu podróżników. O tureckiej gościnności i malowniczych gruzińskich krajobrazach krążą już legendy. Jak przygotować się do podróży do Gruzji autostopem? Co warto wiedzieć?

Jak się przygotować do podróży autostopem?

Gruzja, nazywana „kolebką Winiarstwa” i „Perłą Bałkanów”, leży między Turcją, Iranem i Rosją. Zanim wybierzesz się w szaloną podróż autostopem, dobrze się przygotuj. Droga z Polski do Gruzji to ponad 3 tysiące kilometrów, podróż przez Słowację, Węgry, Bułgarię może zająć nawet kilka dni! Zadbaj o to, by wziąć w podróż potrzebne leki, przewodniki, kosmetyki oraz zapasy jedzenia. Gruzja nie jest drogim krajem, ale podróż autostopem może być długa i męcząca. Jeśli zamierzacie wybrać się w góry, nastawcie się na niższe temperatury i załamania pogodowe, warto wziąć ze sobą cieplejszą odzież.

Gdzie spać? Jakie są koszta noclegów?

Jeśli chodzi o opcje noclegowe, w Gruzji można skorzystać z couchsurfingu lub wynajmu pokojów w pensjonatach. Couchsurfing działa dobrze na terenie dużych ośrodków, natomiast jeśli chodzi o pensjonaty, ceny za nocleg nie są wysokie. Wygodny pokój można znaleźć już w cenie około 20 zł za dobę.

Jak obniżyć koszty podróży?

Aby obniżyć koszty podróży, można podróżować wyłącznie autostopem (także w Gruzji), zrezygnować z opcji płatnych noclegów i ograniczyć wydatki na miejscu (korzystać z własnych zapasów i nie kupować dużo alkoholu na miejscu).

Gruzja autostopem – co warto wiedzieć przed wybraniem się w podróż?

  • Przed wyjazdem warto się nauczyć kilku słów w języku rosyjskim, by przełamać bariery językowe
  • Należy mieć ze sobą wydrukowane trasy oraz mapy drogowe i poglądowe
  • Autostopowicze polecają wybrać drogę przez Rumunię, by nie tracić czasu na kontrolach paszportowych
  • Będąc w Gruzji, obowiązkowo należy spróbować gruzińskiego jedzenia – między innymi chaczapuri i Chinkami, a także wina i specjalnej wódki – chachy!
  • Aby uniknąć dziwnych propozycji i niebezpiecznych sytuacji, najlepiej podróżować w mieszanym gronie
  • Najłatwiej złapać autostopa, podróżując dwójkami
  • Unikajcie jedzenia niepewnego pochodzenia oraz sprzedawanego w upałach na ulicy (bez chłodzenia produktów)
  • Obowiązująca w Gruzji waluta to dolar, w wielu sklepach można płacić również w euro
  • Gruzja zniosła obowiązek posiadania wizy, do podróżowania wystarczy jedynie ważny paszport. Jeśli zamierzacie wybrać się przy okazji do Turcji, koszt jednokrotnej wizy to 15 dolarów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here