Jak oszczędnie podróżować?

Niniejszy artykuł pod tytułem 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Każdy z nas kocha podróże. To uczucie, gdy już przygotowani do wyprawy jedziemy w nieznane, znajdujemy się w obcym miejscu, odkrywamy jego uroki, jest bezcenne.

Dodaje nam energii, radości i mnóstwa satysfakcji. To, że podróże kształcą to fakt znany nie od dziś. Bez nich nie byłby możliwy rozwój cywilizacji, a człowiek nie poznałby otaczającego go świata.  Przede wszystkim to poczucie wolności i spełniania, jakie daje przekraczanie kolejnych granic i stawianych sobie oczekiwań, nie zależnie czy podróżujemy w dalekie kraje, czy do sąsiedniego województwa. Jednak z podróżami, oprócz oczywistych korzyści, wiąże się szereg problemów, najczęściej finansowych. By zaoszczędzić sobie stresu związanego z wydatkami warto przestrzegać kilku prostych zasad:

Po pierwsze – termin

Na wymarzone wakacje warto zdecydować się poza sezonem. To tylko kwestia umowna, że na wakacje trzeba jechać w najgorętszych miesiącach roku. Warto zaplanować swój urlop na początek jesieni, kiedy słońce rozpieszcza nas jeszcze swymi promieniami, a właściciele pensjonatów obniżają znacznie ceny noclegów. W ten sposób unikniemy także frustracji związanej z ciągłymi tłumami, kolejkami, czy zawyżonymi cenami.

Po drugie – planuj z wyprzedzeniem

Często najdroższe w skutkach są nieprzemyślane decyzje. Odnosi się to także do podróżowania. Jeżeli jesteśmy w stanie odpowiednio wcześniej zaplanować nasz urlop, warto rozejrzeć się za ofertami na portalach zniżkowych lub stronach hoteli czy organizatorów wycieczek. Jeżeli nie jesteśmy zobligowani terminem, możemy liczyć na atrakcyjne oferty Last Minute. Warto wtedy dokładnie sprawdzić ofertę, by uniknąć ukrytych kosztów. Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić, czy oferta faktycznie jest tak atrakcyjna jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Powinniśmy przeanalizować ją pod kątem transportu i wyżywienia, ponieważ może się okazać, że ta sama wycieczka, organizowana samodzielnie, wyjdzie znacznie taniej.

Po trzecie – podróżuj do celu bezpiecznie

Przed wyruszeniem na daleką wyprawę dobrze jest dokładnie obliczyć koszy samej podróży. Jeżeli naszym celem są dalekie, egzotyczne kraje, warto rozejrzeć się za tanimi przelotami. Z odpowiednio dużym wyprzedzeniem można upolować bardzo atrakcyjne ceny biletów. Jeżeli za środek lokomocji wybierzemy podróż pociągiem lub autobusem, warto zaplanować ją mając na względzie przesiadki oraz czas, jaki w nich spędzimy. Podróżując samochodem można zastanowić się nad opcją zabrania ze sobą pasażerów udających się w tym samym kierunku, gotowych dorzucić się do ceny paliwa, a nierzadko umilających daleką podróż swoim towarzystwem. Możliwe, że sami będziemy chcieli skorzystać z opcji przejazdu jako pasażer, warto więc dużo wcześniej znaleźć ofertę na portalach oferujących car-sharing.

Po czwarte – zbierz drużynę

Przy planowaniu wyprawy zastanówmy się nad towarzyszami podróży i podziałem kosztów. Często jadąc z rodziną lub przyjaciółmi możemy liczyć na zniżki oferowane przez PKP czy innych przewoźników. W grupie zawsze jest raźniej, a także taniej, ponieważ wiele hoteli oferuje noclegi dla większej liczby osób, w niższej cenie niż luksusowe, jednoosobowe pokoje. Ponadto, jadąc większą grupą, możemy pomyśleć o żywieniu się we własnym zakresie, unikając kosztownych restauracji. Jeśli o wyżywieniu mowa, warto sprawdzić ofertę hoteli, gdyż często w cenie pokoju można dostać śniadanie, a nawet pełen pakiet posiłków.

Po piąte – poznaj miejsce do którego jedziesz

Podróżując do wymarzonego miejsca, warto zapoznać się dokładnie nie tylko z atrakcjami jakie oferuje, ale także z jego historią i tradycją. Poznając przed wyprawą kulturę danego regionu, możemy spędzić czas o wiele ciekawiej, niż tylko korzystając z typowych atrakcji adresowanych do turystów. Warto wcześniej sprawdzić ofertę muzeów, w niektóre dni bilety wejściowe są znacznie tańsze, a wystawy udostępnione do zwiedzania za darmo. Istotne jest także poznanie języka, w jakim posługują się mieszkańcy odwiedzanego miejsca, to ułatwi komunikację, a także umożliwi odkrycie miejsc, o których nie można przeczytać w przewodniku.