Jakie góry wybrać na wyprawę z psem?

Niniejszy artykuł pod tytułem 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Pies to nieodłączny kompan i czworonożny przyjaciel człowieka. Jeśli lubimy górskie wędrówki, warto sprawdzić wcześniej, czy miejsce, w które zamierzamy się wybrać, jest przyjazne dla czworonogów. Jakie góry wybrać na wyprawę z psem? Zapraszamy do lektury!

Karkonosze

Karkonosze to góry, które są bardzo przyjazne dla czworonogów. Na karkonoskiej „autostradzie” można spotkać wiele ras takich jak border collie, golden retriever, czy owczarki niemieckie. Zanim wybierzecie docelowe miejsce wyprawy, warto prześledzić na bieżąco informacje na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego, ponieważ szykują się zmiany co do niektórych szlaków na terenie tych gór! Przyjazne dla psów są trasy prowadzące do Schroniska Samotnia, a także szlaki ze Szklarskiej Poręby i Karpacza.

Góry Stołowe

Całodzienna wycieczka z czworonożnym towarzyszem na Szczeliniec może się okazać świetną wycieczką, o ile oboje, zarówno pies, jak i jego pan mają dobrą kondycję i lubią długie wędrówki. Zanim zdecydujesz się na wyjazd w góry z psem, koniecznie sprawdź dokładne przebiegi tras oraz ich długość! Górskie wędrówki warto rozpocząć od krótszych tras, by stopniowo przyzwyczaić czworonoga do dłuższych wypraw. W paśmie Gór Stołowych nieco mniej przyjazne dla psów miejsca to przejścia skalne oraz szczeliny, należy również uważać na stromych zejściach.

Ślęża

Jako cel podróży z psem można wybrać skarb Dolnego Śląska, czyli Magiczną Górę Ślężę. Podejście nie jest ani trudne, ani wysokie, do Sobótki można podjechać bez problemu busem lub autem. Wycieczka może pomóc w tresurze, budowaniu relacji z czworonogiem oraz przyzwyczajaniu go do obecności innych ludzi.

Miejsca, w których psy są niemile widziane

Nie wszystkie Parki Narodowe są przyjazne dla czworonogów. Miejsca, w których obowiązuje zakaz wprowadzania psów (nawet w kagańcu i na smyczy), to:

  • Babiogórski Park Narodowy
  • Bieszczadzki Park Narodowy
  • Drawieński Park Narodowy
  • Gorczański Park Narodowy
  • Pieniny
  • Tatry (z wyłączeniem Doliny Chochołowskiej)
  • Wolin

Pamiętaj, zanim weźmiesz swojego pupila na wyjazd, zapewnij mu pełen komfort podróży, spakuj ulubioną zabawkę, miskę na wodę oraz pożywienie i weź ulubioną karmę. Nie wszystkie szlaki nadają się do tego, by podróżował po nich pies, niektóre kamieniste ścieżki i ostre podejścia mogą mu wyrządzić krzywdę! Pamiętaj również o takich akcesoriach, jak smycz, kaganiec oraz szelki.