Leasing w branży hotelowej – co musisz wiedzieć?

Niniejszy artykuł pod tytułem 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Leasing jest aktualnie jedną z bardziej popularnych form pozyskiwania kapitału obcego. W Polsce dopiero wzrasta zainteresowanie tym tematem, jednak zaczynają pojawiać się już kwestie związane z wykorzystaniem leasingu w branży hotelowej. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat.

Leasing zwrotny w branży hotelowej

Jeśli chodzi o hotele, to najbardziej opłacalną formą leasingu jest tak zwany leasing zwrotny, który polega na tym, że właściciel sprzedaje swój hotel firmie leasingowej – za co otrzymuje gotówkę, a następnie spłaca raty, które są opłatą za jego użytkowanie. Transakcje tego typu mogą być jednak bardzo skomplikowane, ponieważ często właścicielem budynku jest fundusz inwestycyjny lub osoba prywatna, a osobą zarządzająca jest np. sieć zagraniczna. Pomimo tego, taki leasing w branży hotelowej jest bardzo korzystny z co najmniej dwóch powodów. Pierwszą kwestią są podatki, ponieważ optymalizacja podatkowa może wystąpić wkrótce po zawarciu transakcji i działa ona w dłuższym okresie. Druga sprawa to wskaźniki finansowe leasingobiorcy – aktywa trwałe, czyli w tym przypadku nieruchomości, są wyłączane poza bilans, jednak w ich miejsce pojawia się gotówka. Taka sytuacja ma bardzo korzystny wpływ na wskaźniki wypłacalności. Leasing stosowany w formie zwrotnej to jednak nie jedyne rozwiązanie, jakie mogą zastosować właściciele hoteli. Leasingiem w branży hotelowej mogą być objęte także różne obiekty – np. tekstylia.

Leasing pościeli – czy to dobre rozwiązanie?

Dobrym przykładem tekstyliów wypożyczanych w leasing może być pościel, ponieważ jest ona jedną z tych rzeczy, na którą największą uwagę zwracają goście hotelowi. Wynajęcie pościeli od firmy specjalizującej się w tego typu usługach jest bardzo dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza kiedy hotel nie posiada zasobów magazynowych. Co to oznacza? W każdym hotelu powinny być zapasowe komplety pościeli – na wypadek zniszczenia lub zabrudzenia któregoś z używanych kompletów. Kiedy hotel nie posiada magazynów, w których mógłby przechowywać tego typu rzeczy, to leasing wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Przed skorzystaniem z leasingu tekstyliów osoba zarządzająca hotelem powinna zapoznać się dokładnie z ofertą firmy leasingowej. Bardzo ważne jest przede wszystkim porównanie ofert oraz zweryfikowanie co obejmuje dana usługa – w tym przypadku istotna będzie np. kwestia związana z dostarczaniem i odbieraniem pościeli. Konieczne jest także sprawdzenie na jak długo zawierana jest umowa i jakie koszty związane są z ewentualnym zniszczeniem produktu.