Pierwszy raz autostopem – o czym należy pamiętać?

Niniejszy artykuł pod tytułem 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Autostop to nie tylko dobra zabawa, to także próba charakteru oraz okazja do wypróbowania swoich umiejętności komunikacyjnych. Jak znaleźć kierowcę chętnego, by Cię podwieźć? Czy autostop jest bezpieczną formą podróżowania? Zapraszamy do lektury!

Jak podróżować bezpiecznie autostopem?

Autostop – jak zacząć łapać stopa?

Zanim wybierzesz się w podróż autostopem, warto zaplanować jej trasę oraz miejsca, w których będziesz łapać stopa. Spontaniczne wyjazdy są ekscytujące, ale perspektywa utknięcia w samym środku nocy na pustkowiu lub w ciemnym lesie, z daleka od miasta, może dostarczyć nieprzyjemnych wspomnień. Wybierając się w podróż stopem, spakuj się rozsądnie. Aby zachęcić przypadkowych kierowców do zabrania pasażerów na gapę, warto zadbać o schludny wygląd oraz wyposażyć się w karton lub kartkę, na której markerem napiszemy miejsca, do których planujemy się udać na stopa.

Podróż stopem należy zaplanować etapowo, przydatne w tym mogą być mapy miejsc, w które zamierzamy się udać oraz znajomość lokalnego języka. Im dokładniej zaplanujesz wyjazd autostopem, tym większa szansa, że uda Ci się dotrzeć szybko, komfortowo i bez przykrych przygód w wymarzone miejsca! Planując trasy, należy wziąć pod uwagę rozkład dróg, umiejscowienie poboczy, hoteli, parkingów, restauracji i atrakcji turystycznych, tak, by szybko znaleźć dobre miejsce do łapania stopa. Zatrzymywanie samochodów na autostradzie jest karalne, na środek transportu należy zapolować przy dużych ulicach, na parkingach oraz stacjach paliwowych w pobliżu autostrady lub wylotówek.

Czy autostop to bezpieczny sposób na podróżowanie?

Większość ludzi, którzy zgadzają się wziąć pasażera na gapę to osoby uczciwe. Aby zwiększyć bezpieczeństwo podróży, należy unikać łapania stopa w pojedynkę oraz autostopowania nocą. Zabrane w podróż drogocenne przedmioty najlepiej pochować w różnych miejscach w plecaku. Najbezpieczniej podróżować autostopem w mieszanych parach.

Aby podróż przebiegła komfortowo, warto dbać o kulturę osobistą, a także przestrzeń pojazdu kierowcy, który nas podwozi do celu. Nie niszcz pojazdu, nie zaśmiecaj go i nie pal w środku papierosów, jeśli kierowca sobie tego nie życzy.

Gdzie można pojechać na stopa? Popularne kraje, do których udają się autostopowicze to między innymi:

  • Hiszpania
  • Włochy
  • Chorwacja
  • Bratysława
  • Praga

Autostop to ciekawy i tani sposób na podróżowanie, a także okazja do niecodziennych przygód, o ile się go praktykuje z głową!