Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się w podróż dookoła świata

Niniejszy artykuł pod tytułem 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Marzy Ci się podróż dookoła świata? Nie ma rzeczy niemożliwych! Jeśli odpowiednio się przygotujesz, możesz zrealizować to marzenie! Sprawdź, co warto wiedzieć. Zapraszamy do lektury!

Podróż dookoła świata – jak ją zaplanować? Dlaczego warto?

Podróż dookoła świata to marzenie wielu z nas. Niewiele osób ma jednak na motywacji i odwagi, by uzbierać środki na wyjazd, rzucić wszystko i udać się na niezapomniany urlop od życia. Tzw. gap year (z języka angielskiego: przerwa w życiorysie) może trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, w zależności od intencji podróżującego, umiejętności organizacyjnych i… szczęścia. Dobrym momentem na taki wyjazd jest czas pomiędzy zmianą pracy, okres przed założeniem rodziny, podróż poślubna lub moment pomiędzy zakończeniem studiów i rozpoczęciem pierwszej poważnej pracy.

Gap Year może mieć charakter spontanicznej kilkumiesięcznej podróży, zorganizowanego wyjazdu (w pojedynkę lub w grupie) lub wolontariatu połączonego z wyjazdem do egzotycznych krajów. Taka podróż może pomóc poznać lepiej siebie, naładować baterie po ciężkim okresie, spotkać mnóstwo interesujących kultur i ludzi oraz odnaleźć jeszcze więcej motywacji i energii do działania.

Podróż dookoła świata – co warto wiedzieć?

Zanim zdecydujesz się na podróż dookoła świata, zastanów się nad tym:

  • Jakim budżetem dysponujesz – w zależności od tego, jakie kraje chcesz odwiedzić, na podróż dookoła świata możesz wydać od 1000,00 do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Tańsze opcje, to Tajlandia, Gruzja oraz Indie, natomiast droższe miejsca podróży to Australia, Kanada, Nowa Zelandia, czy Islandia.
  • Jak chcesz podróżować – niektóre linie lotnicze oferują specjalne bilety na podróż dookoła świata – to rozwiązanie znacznie ułatwia planowanie podróży i pozwala zaoszczędzić na wydatkach związanych z transportem. Warto przemyśleć także środki transportu w docelowym miejscu podróży – w wielu krajach można się bez problemu poruszać rowerem, motocyklem lub samochodem.
  • Gdzie będziesz spać – namiot, couchsurfing, airbnb, a może okoliczne hostele? Warto wcześniej przeanalizować dostępne opcje noclegowe, by podróż była nie tylko niezapomniana, ale i komfortowa oraz ekonomiczna
  • Co chcesz spakować – wbrew pozorom bagaż na długi wyjazd nie różni się za bardzo od tego, co spakowalibyśmy na dwutygodniowy wyjazd. W zależności od charakteru wyjazdu warto pomyśleć o wyposażeniu kempingowym i sprzęcie wysokogórskim

Inne ważne kwestie, to wiza. Czasami bardziej się opłaca wyrobić ją wcześniej niż spontanicznie na miejscu, w konsulacie danego państwa. Ważne jest także bezpieczeństwo i zdrowie – w przypadku podróży do egzotycznych krajów konieczna jest konsultacja medyczna, a także szczepienia.