Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem – czy warto?

Niniejszy artykuł pod tytułem 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ile możliwości daje wizyta w Krakowie. Przybywając do miasta ludzie zaszywają się w swoich hotelach lub innych miejscach i swój pobyt w grodzie Kraka ograniczają do wyjścia na zakupy lub restauracji. Ostatecznie odwiedzą Rynek Główny czy Wawel, bo pamiętają je, kiedy byli tu kilka-dziesiąt, kilka-naście lat temu. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy przewodnika. Zwiedzanie Krakowa będzie mogło zyskać nowe oblicze i coś co było oczywiste na nowo stanie się ciekawą opowieścią.

Znane i lubiane w Krakowie

Zwiedzanie Krakowa warto rozpocząć od jego charakterystycznych punktów. Nie znaczy to jednak, że odwiedzenie Wzgórza Wawelskiego, Rynku Głównego czy Kazimierza będzie standardowym spacerem. Prowadzeni ulicami grodu Kraka poznacie wiele postaci, wydarzeń, opowieści i legend. Przewodnik po Krakowie zna ich setki i będzie się nimi dzielił z Państwem z dużą pasją i humorem.

Zacznijmy od Kleparza i jego historii związanych ze św. Florianem oraz cudownym przybyciem relikwii do Krakowa. Poznajcie słynnego strzelca, który z murów Barbakanu guzikiem od płaszcza ubił rosyjskiego dowódcę. Droga Królewska, czyli szlak, którym do Krakowa wjeżdżali wszyscy znamienici goście roi się od ciekawych miejsc i historii. Czy wiecie, dlaczego do dzisiaj stoi północna część murów obronnych miasta? Szczególnie znana jest Brama Floriańska, a gdyby nie surowe normy moralne początków XIX wieku mogłoby jej nie być.

Na krakowskim Rynku Głównym dowiedz się, skąd wzięły się nierówne wieże Bazyliki Mariackiej oraz posłuchaj historii hejnału. Poznaj miejsce, gdzie rezydował kat i gdzie pito przednie trunki. Piwnica Ratusza była miejscem, gdzie cienką ścianą oddzielona była zabawa biesiadników od miejsca kaźni skazańców. Przewodnik opowie Ci legendę o krakowskich gołębiach oraz innych ptakach, które swoje miejsce znalazły na dachu Sukiennic. Rynek to miejsce wręcz pomnikowe w dziejach Polski oraz całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Kierując się dalej poznaj dzielnicę uniwersytecką ze słynnym dziedzińcem Collegium Maius. Miejsce, gdzie spotykali się krakowscy uczeni, z jednej strony święci, a z drugiej magicy i alchemicy, zajmujący się podejrzanymi profesjami. Tutaj studiował również słynny astronom Mikołaj Kopernik.

Dalsza trasa powiedzie Was obok słynnego okna papieskiego, z którego do młodzieży przemawiało już trzech następców św. Piotra, w tym papież-Polak Jan Paweł II. Następnie poznacie historię kościołów franciszkanów, dominikanów, św. Piotra i Pawła oraz św. Andrzeja. Dzięki temu zobaczycie, jakie bogactwo poszczególnych epok historii architektury posiada miasto od sztuki romańskiej poprzez gotyk do wczesnego baroku. To także miejsca związane w wieloma historycznymi postaciami królami, książętami, świętymi i błogosławionymi. Od przewodnika usłyszycie nie tylko znane fakty, ale również legendy i mroczne sekrety tych miejsc.

Kiedy w końcu ulicą Kanoniczą dotrzecie na Wzgórze Wawelskie musicie udać się do Katedry oraz Zamku Królewskiego. W pierwszym punkcie zwiedzania poznacie historię koronacji, małżeństw oraz pogrzebów polskich monarchów z dynastii Piastów, Jagiellonów, Wazów oraz królów elekcyjnych. Dowiecie się też, dlaczego biskup Stanisław został świętym – patronem Krakowa i Polski. Poczujecie klimat świątyni, w której modlili się św. Jadwiga czy św. Jan Paweł II. Dotkniecie serca Dzwonu Zygmunta czy nagrobków wieszczów narodowych. W Zamku – dawnej rezydencji królów Polski, zapoznacie się z licznymi dziełami sztuki, odwiedzając wystawy: Skarbiec, Zbrojownie, Reprezentacyjne Komnaty, Prywatne Apartamenty oraz wiele innych. Przemierzając pokoje, po których stąpali kiedyś monarchowie odczujecie chwałę i potęgę dawnych wieków. Szczególnie jeśli dane Wam będzie zobaczyć słynne renesansowe arrasy czy kolekcję sztuki wschodniej i broni, zdobytej w bitwie pod Wiedniem. Na dziedzińcu zamkowym poczujecie się jak w wehikule czasu, który przeniesie Was do renesansowej Italii. Opuszczając wzgórze, nie zapomnijcie zajrzeć do mieszkania legendarnego symbolu Krakowa, czyli Smoka Wawelskiego.

Przewodnik po Krakowie zaproponuje również zapoznanie się z historią jego żydowskiej dzielnicy Kazimierza. Do końca XVIII wieku było to odrębne miasto, w którego murach mieszkała liczna ludność żydowska, tworząc swoiste Oppidum Judaeorum. Obecnie pozostało po niej wiele śladów, takich jak synagogi: Remuh, Stara, Wysoka, Izaaka, Tempel oraz dawne budynki użyteczności publicznej, jak szkoły, łaźnie-mykwy czy inne o charakterze rytualnym bądź handlowym. Oprowadzający pomoże Wam pokonać labirynt niewielkich, wąskich uliczek, których charakterystyczny klimat przenosi nas w odległe wieki. Specyficzna atmosfera jest powodem dużej popularności dawnego miasta żydowskiego wśród turystów z całego świata. Dowiecie się między innymi, skąd wzięły się pieniądze na budowę synagogi Izaaka oraz dlaczego grób Mojżesza Iserlesa przetrwał II wojnę światową. Na ulicy Szerokiej zobaczycie dom, w którym urodziła się baronowa świata perfum Helena Rubinstein. Kazimierz to także świat chrześcijański z jego bogactwem gotyckich bazylik: Bożego Ciałaśw. Katarzyny oraz Skałką, czyli miejscem śmierci św. Stanisława.

Zwiedzanie Krakowa – mniej znane oblicze

Jeśli najpopularniejsze trasy będą już dla Państwa znane warto poznać nowe miejsca. Poza historycznym centrum znajdują się dzielnice, które mają również wiele do zaoferowania. Przewodnik po Krakowie chętnie ci je pokaże. Zacznijmy od Podgórza. Po drugiej stronie Wisły leży dzielnica, która pomiędzy XVIII a początkiem XX wieku była odrębnym miastem. Wybierając się na wycieczkę po podgórskich szlakach zobaczycie tutaj piękne neogotyckie kościoły, dawny rynek oraz dawne austriackie obiekty wojskowe. Po wcieleniu do Krakowa Podgórze stało się dzielnicą przemysłową, dlatego to właśnie tu znajdziecie Fabrykę Oskara Schindlera, w której w czasie II wojny światowej uratowano wiele setek Żydów. W dzielnicy znajdują się także liczne miejsca pamięci, ponieważ w jej obrębie znajdowało się krakowskie getto.

Innym równie ciekawym miejscem jest Nowa Huta. Ulokowana jako odrębne miasto – symbol socjalistycznej rewolucji w Polsce obecnie stanowi ciekawy przykład architektury socrealizmu. Zabudowa jej osiedli mieszkaniowych oraz dawny kombinat metalurgiczny to relikty dawnego ustroju, które jednak funkcjonują do dzisiaj i żyją nowym życiem.

Jeśli chcecie poznać dawne obrzeża miasta, warto wybrać się na szlak krakowskich kopców. Ze szczytów tych sztucznie usypanych wzgórz, noszących nazwy bohaterów narodowych (Kościuszko, Piłsudski) i postaci z legend (Krakus, Wanda) można podziwiać wspaniałą panoramę miasta. Kolejną propozycją na zwiedzanie Krakowa będą odwiedziny w klasztorach i sanktuariach ulokowanych w mieście i na jego peryferiach. Najbardziej znane to opactwa benedyktynów w Tyńcu, kamedułów na Bielanach, cystersów w Mogile oraz łagiewnickie sanktuaria Bożego Miłosierdzia i Jana Pawła II.

Uzupełnieniem wiedzy o Krakowie będzie wizyta w jego muzeach. Spośród szerokiej oferty warto wybrać się do Muzeum Narodowego, Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK), czy oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa z najbardziej znanymi Podziemiami Rynku GłównegoFabryką Schindlera. Jest to jednak niewielki wycinek tego, co jest nam w stanie zaproponować miasto. Jego liczne muzea z wystawami stałymi, czasowymi i plenerowymi dają możliwość poznania wielu dzieł artystycznych poprzednich epok, ale także poznać realia historyczne średniowiecza, komunistycznej Nowej Huty czy czasów okupacji.

Przewodnik nie tylko po Krakowie

Przewodnik po Krakowie posiada także rozległą wiedzę o regionie, którego stolicą jest miasto. Dlatego, kiedy poznasz już wszystkie trasy i miejsca w grodzie Kraka wybierz się do innych, zlokalizowanych w jego bliskiej odległości. Najpopularniejsze z nich to Ojcowski Park Narodowy – miejsce pełne pomników przyrody i ciekawych historii oraz Kopalnia Soli w Wieliczce – obiekt niepowtarzalny w całej Europie. Poznasz w ten sposób historie wydobywania soli w Polsce datującą się od czasów średniowiecza. Jeśli chcesz oddać hołd zamordowanym przez nazistów oraz poznać historię ludzi, którzy zginęli w obozach zagłady udaj się do Muzeum Auschwitz. Małopolska to także ziemia rodzinna Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Poznaj miasto Wadowice, w którym się urodził, czy sanktuarium maryjno-pasyjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, które często było przez Niego odwiedzanie.