Dolny Śląsk to niesamowicie bogaty w atrakcje region, który szczególnie warto odwiedzić. Wiele miejsc na Dolnym Śląsku potrafi zaskoczyć nawet rodowitych mieszańców tego regionu. Nie brakuje tutaj dużych oraz małych miejscowości, atrakcji turystycznych oraz znanych uzdrowisk. Są jednak na Dolnym Śląsku miejsca, które cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją szczególnie ciekawą historię. Przedstawiamy 5 niezwykłych atrakcji na Dolnym Śląsku, które koniecznie musisz odwiedzić.

1Projekt Riese w Górach Sowich

Góry Sowie to miejsce z niezwykłą historią sięgającą, aż do 1943 roku kiedy to powstał projekt o kryptonimie Riese. Do dzisiaj mówi się, że to właśnie tam miała powstać główna siedziba i największy schron hitlerowskich Niemiec na czele z Adolfem Hitlerem. Chociaż projekt Riese nie został ukończony to rozmach i skala budowy rodzi podziw odwiedzających. Dostępne i zachowane tunele przyciągają dziś liczne grona amatorów historycznych obiektów wojskowych oraz miłośników aktywnego wypoczynku.

2Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Krzywa Wieża znajdującą się w Ząbkowicach Śląskich to istna atrakcja tego regionu. Wysoka na 34 metry wieża posiada, aż 139 schodów, które prowadzą na jej szczyt, jednak to jej odchylenie od pionu o 2,14 metra robi największe wrażenie. Na temat powstania Śląskiej Pizy nie znajdziemy zbyt wiele informacji, jednak istnieje wiele hipotez również dotyczących przyczyny jej przechylenia. Niesamowity widok, który koniecznie warto zobaczyć na własne oczy.

3Zakręt Śmierci w okolicach Szklarskiej Poręby

Chociaż Szklarska Poręba kojarzy nam się głównie ze spokojnym wypoczynkiem to znajduje się koło niej miejsce, które budzi istną grozę! Słynny Zakręt Śmierci to niezwykle niebezpieczny, mający niemal 180 stopni zakręt znajdujący się na odcinku Szklarska Poręba – Świeradów-Zdrój. Niechlubną sławę zyskał dzięki licznym śmiertelnym wypadkom, choć w większości spowodowanych nieostrożnością kierowców. Zachowajcie więc szczególną uwagę odwiedzając tą „atrakcję”.

4Ogród Bajek w Międzygórzu

Przygotowaliśmy również coś dla najmłodszych turystów. Mowa o Ogrodzie Bajek znajdującym się w Międzygórzu koło Kłodzka. Ten zbiór bajkowych i baśniowych rzeźb ma już prawie 100 lat i chociaż przez dużą część swojej historii był niezaniedbywany to od roku 1985 przeżywa swoją drugą młodość dzięki Oddziałowi PTTK w Międzygórzu. Kogo spotkamy w Ogrodzie Bajek? Czeka tam na nas m.in. Pinokio, Jasi i Małgosia, Kot w butach, Koziołek Matołek, Gargamel, Koszałek Opałek, Bolek i Lolek, Miminki, Włóczykij oraz oczywiście Duch Gór.

5Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Jeziora kojarzą nam się z wakacjami, relaksem oraz… zielonym kolorem? Właśnie takie Kolorowe Jeziorka możemy znaleźć w Rudawach Janowickich. Mowa o czterech stawach leżących na zboczu Wielkiej Kopy:

  • Purpurowe Jeziorko;
  • Błękitne Jeziorko;
  • Żółte Jeziorko;
  • Zielone Jeziorko.

Każde z nich posiada wyjątkowe cechy, a razem stanowią znakomitą atrakcję Dolnego Śląska. Kolorowe Jeziorka powstały w miejscu poniemieckich kopalni. Ich wyjątkowy kolor powstał za sprawą składu chemicznego ścian i dna zbiorników, w których się znajdują. Piękne prawda?