5 powodów dla których warto jechać nad morze zimą

Niniejszy artykuł pod tytułem 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Gdy spadną już pierwsze śniegi, a za oknem możemy zaobserwować wspaniały, biały krajobraz, warto pomyśleć o kilku dniach wypoczynku. Pierwsze pomysły, jakie przychodzą za zwyczaj do głowy w momencie wyboru miejsca zimowego wyjazdu, to oczywiście góry. Nic nie daje takiego wytchnienia jak górski krajobraz, szczyty przysypane śniegiem, bajkowe lasy i miasteczka otulone białym puchem niczym z baśni o Królowej Śniegu. Brzmi wspaniale, prawda?

Niestety, wiele osób decyduje się na takie spędzanie wolnego czasu w okresie zimowym, przez co ceny pobytu w górskich schroniskach, hotelach czy licznych domkach prywatnych stają się znacznie wyższe niż po za sezonem. Kolejnym problemem jest ogromna ilość turystów, amatorów narciarstwa i innych śnieżnych szaleństw.

Może więc morze?

Jeśli więc chcemy zaznać trochę ciszy i spokoju, na dodatek w przystępnych cenach, warto zastanowić się nad wyjazdem nad morze. Choć wybór nadmorskich kurortów nie wydaje się być oczywistym gdy poszukujemy dogodnego miejsca na spędzenie zimowego urlopu, warto zaznajomić się z plusami, jakie daje nam Morze Bałtyckie.

Księżycowy krajobraz

Pierwszym, niezaprzeczalnym plusem jest urok zimowego, morskiego krajobrazu. Choć nie znajdziemy tu grubej, śnieżnej pierzynki, na jaką możemy liczyć spędzając czas w górach, to widok niezwykle spokojnego o tej porze roku morza spełni nasze estetyczne oczekiwania z nawiązką. Koniecznie trzeba przespacerować się, będąc ubranym w ciepłą kurtkę i rękawiczki, zamarzniętym brzegiem, obserwując rozbijające się morskie fale, niosące ze sobą krę i drobinki lodu. Taki odmienny, zimowy krajobraz może przywoływać skojarzenia z  podróżą na księżyc lub wyprawą na biegun północny, warto więc zabrać ze sobą swoje pociechy i zasugerować im pobudzające wyobraźnie zabawy na świeżym powietrzu.

Pierwiastek działający cuda – jod

Amatorzy nadmorskiego odpoczynku odnajdą korzyści nie tylko estetyczne, ale i zdrowotne. Zimą zwiększa się znacznie produkcja jodu, niezbędnego dla prawidłowego działania naszego organizmu. Aktywne spędzenie wolnego czasu nad brzegiem pozwoli nam w pełni na nacieszyć się jego dobroczynnym działaniem. Wpływ jodu na organizm widoczny jest na wielu płaszczyznach, od regulacji pracy tarczycy, po przez utrzymanie wysokiej kondycji psychicznej  oraz wsparcie przy regulowaniu wagi ciała. W tym okresie nad morzem możemy nie tylko spacerować, ale także biegać czy jeździć na rowerze, ponieważ zamarznięty piasek tworzy twardą powierzchnie, ułatwiająca swobodne poruszanie się.

Chwila na refleksję i wyciszenie

Zimowe Morze Bałtyckie kusi turystów nie tylko znacznie niższym niż w sezonie cenami i urzekającym pejzażem, ale też zapewnia ciszę i spokój. W tym czasie nadmorskie miejscowości częściej wybierane są przez osoby starsze, oraz poszukujące wyciszenia i chwil refleksji. Powodem jest z pewnością specyficzny klimat, a dzięki niższym temperaturom i krótszym dniom nie spotkamy amatorów kąpieli słonecznych ani głośnych imprez. Ponieważ turystów jest mniej, większość lokali jest zamkniętych poza sezonem. Z pozoru wymarłe kurorty oferują więc inne sposoby spędzania czasu, jak picie w miłym towarzystwie aromatycznych herbat czy rozkoszowanie się smakiem grzanego wina.

Odkrywanie znanych miejsc na nowo

Jeśli pogoda będzie kapryśna, przez co nie będziemy mogli w pełni cieszyć się naturalnymi walorami morskiego krajobrazu, warto rozejrzeć się za atrakcjami z których korzystamy także w okresie letnim. Czynne cały rok baseny, Aquaparki czy siłownie zapewnią aktywne spędzenie czasu. Warto wybrać się do kin czy teatrów, lub po prostu pozwiedzać nadmorskie miasteczka. Pozbawione tłumów, kolejek do kas, widziane z zupełnie innej perspektywy zabytki i zakątki odkryją przed nami wszystkie tajemnice nadmorskich miasteczek.