B2B a branża turystyczna

Niniejszy artykuł pod tytułem 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Branża turystyczna radzi sobie w Polsce coraz lepiej. Jeśli wierzyć statystykom, podróżujemy coraz częściej i to za granicę. Obecnie wakacje w Egipcie, Turcji, Hiszpanii czy Grecji nie robią już na nikim wrażenia, dlatego rynek kwitnie podobnie jak sprzedaż B2B.

Czym jest to B2B?

B2B po angielsku oznacza business-to-business, a więc chodzi o nawiązaniu kontaktu oraz dokonanie transakcji na poziomie firma-firma. Klientem więc nie jest osoba w tej sytuacji osoba prywatna, co stanowi większe wyzwanie dla handlowca.

Klient charakteryzuje się bowiem dużą świadomością tego, co jest dostępne na rynku, nie działa pochopnie, a jego decyzje są przemyślane i ostrożne, ponieważ jedna osoba ponosi pełną odpowiedzialność za kupno rzeczy bądź usługi, jaką wybrała. Zwykły marketing nie zdaje więc tutaj egzaminu, a żeby pozyskać takiego klienta, trzeba się trochę natrudzić, a przede wszystkim być elastycznym i gotowym do negocjacji. Jak to wygląda gałęzi turystycznej?

Turystyka i kontakty biznesowe

Gdzie szukać kontaktów biznesowych w turystyce? Wszędzie. Dosłownie wszędzie. Turystyka jest bardzo atrakcyjną branżą pod względem B2B. Biuro podróży musi bowiem zagwarantować swoim klientom mnóstwo rzeczy, od pokoju hotelowego i przelotu bądź przejazdu do zorganizowania wycieczki fakultatywnej oraz prowiantu na drogę.

Baza kontaktów, a także spraw, które trzeba załatwić, jest niezwykle rozbudowana i skomplikowana. Z pewnością sam widziałeś, jak wiele hoteli w swojej ofercie ma jedno biuro podróży, które organizuje wycieczki do kilku lub kilkudziesięciu krajów. To wszystko jest wielkim wyzwaniem logistycznym oraz organizacyjnym, za które odpowiada szereg wykwalifikowanych osób. Bez automatyzacji swoich działań, a co za tym idzie, profesjonalnego systemu informatycznego, umożliwiającego utrzymywanie kontaktów z klientami.

Dobrym przykładem sprzedaży B2B, jakie mają miejsce w branży turystycznej, są umowy zawierane między biurami podróży a szkołami bądź firmami, decydującymi się na wyjazdy integracyjne. Możliwości jest naprawdę wiele, czynny udział w organizacji wycieczek biorą również restauracje, w których grupa turystów zatrzymuje się na obiad lub muzea i wytwórnie materiałów, przeznaczone do zwiedzania. Warto zainteresować się więc działalnością gospodarczą w branży turystycznej.