Ceny rynkowe za kwatery pracownicze

Niniejszy artykuł pod tytułem 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Planujesz wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy, lub przeprowadzkę  do innego miasta? Jeśli nie chcesz ponosić wysokich kosztów wynajmu tymczasowego lokum, warto zapoznać się z ofertą hoteli pracowniczych.

Co kryje się pod nazwą hotel pracowniczy?

Hotele pracownice są podobne w standardzie do burs lub domów akademickich, jednak przeznaczone dla innego grona odbiorców. Podobnie wyposażone, kilkuosobowe pokoje, najczęściej z współdzieloną, znajdującą się na korytarzu łazienka i kuchnią. W odróżnieniu do domów akademickich, nie ma podziału na pokoje damskie lub męskie. Na zakwaterowanie można liczyć nawet z całą rodziną. To bardzo ważne, jeśli pobyt w danym miejscu ma być dłuższy.

Płatności za takie zakwaterowanie zazwyczaj są znacznie niższe niż w standardowych hotelach, ustalane przy porozumieniu z zakładem dającym pracownikowi zatrudnienie. Z hotelów tego typu nie mogą więc korzystać zwykli turyści, jedynie osoby zatrudnione.

Co ważne, placówki te nie funkcjonują wyłącznie w formie hoteli pracowniczych. Po tymczasowej eksploatacji, mogą zostać zamienione znów w hotel turystyczny lub akademik, zależnie od sezonu i potrzeb panujących na rynku.

Obecnie znaczenie i liczba hoteli pracowniczych znacznie zmalała. Zakłady pracy nie są już tak zainteresowane podpisywaniem umów, i oferowaniem miejsc noclegowych dla swoich pracowników. Fakt tez związany jest z  reformą ustrojową z  1989 roku, dotyczącą przemian gospodarczych w kraju. Nadal jednak można znaleźć całkiem pokaźną liczbę obiektów, które taki nocleg w niewielkich cenach oferują.

Ceny oraz liczba hoteli pracowniczych w poszczególnych województwach

Najwięcej obiektów tego typu możemy odnaleźć w województwie mazowieckim, wielkopolskim, śląskim oraz małopolskim. Stan ten ma związek z najniższą stopą bezrobocia w wymienionych województwach, i najprężniej rozwijającym się rynkiem pracy.

W samej Warszawie funkcjonuje obecnie około 80 obiektów, oferujących tani nocleg pracownikom zakładów. Najwyżej oceniane  hotele w swojej ofercie gwarantują łatwy dojazd do centrum miasta, czyste, wieloosobowe pokoje z czajnikiem, oraz bezpłatny parking. Ceny w Warszawie kształtują się od 18 zł do 30 zł za typowe pokoje wieloosobowe. Za wyższy standard trzeba się liczyć z cenami nawet do 50 zł. Ceny uwarunkowane są często długością pobytu oraz liczbą osób wynajmujących  to samo pomieszczenie.

W województwie wielkopolskim ceny kształtują się podobnie. Tani nocleg odnaleźć można już od 25 zł za noc. Oferowane są pokoje w wyższym standardzie, z dostępem do prywatnej łazienki. W Gorzowie Wielkopolskim funkcjonuje 6 obiektów tego typu, w stolicy województwa można odnaleźć 9 hoteli pracowniczych.

W kolejnym prężnie rozwijającym się pod względem gospodarczym województwie, małopolskim sytuacja wygląda podobnie, a liczba obiektów jest znacznie wyższa. Ofertę dedykowaną pracownikom posiada  ponad 114 obiektów. Ich charakter jest bardzo zróżnicowany, od tymczasowo przystosowanych hoteli, poprzez wille i kwatery prywatne. Zakres cenowy waha się od 18/20 zł za najtańsze, aż do 90 zł za te o najwyższym standardzie.

W województwach, w których odnotowano najwyższy spadek bezrobocia, warmińsko – mazurskie, kujawsko – pomorskie, zachodniopomorskie, świętokrzyskie oraz podkarpackie, sytuacja hoteli pracowniczy jest trudniejsza.

Na Pomorzu Zachodnim można odnaleźć 10 obiektów, oferujących nocleg już od 15 zł, do najdroższych 35 zł. Nieco lepiej jest bliżej centralnej części kraju, w okolicach Olsztyna znajduje się 18 hoteli pracowniczy, ale oferujących pobyty w wyższych cenach, najdroższe nawet do 45 zł za nocleg.

Gdzie szukać ofert noclegów?

Ogólna sytuacja noclegów pracowniczych w Polsce nie jest zła. Ofert można szukać na portalach oferujących noclegi, z wpisaniem frazy hotele pracownicze. Szukać można także na stronach oferujący ogłoszenia, typu Gumetree czy OLX. Najlepiej jednak poprosić o ofertę hoteli pracodawcę, ponieważ często maja umowy z hotelami tego typu.