Co oznaczają hotelowe gwiazdki?

Niniejszy artykuł pod tytułem 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wybierając się w wymarzoną podróż chcemy wszystko dokładnie zaplanować. Warto poświęcić więc kilka chwil uwagi na przeanalizowanie oferty hoteli. Nic tak skutecznie nie zniszczy naszego starannie obmyślanego wyjazdu, jak niski standard wynajmowanych pomieszczeń, nieadekwatna do ceny oferta, czy brak oczekiwanych udogodnień. By dokonać właściwego wyboru, możemy sugerować się ilością gwiazdek widniejących przy nazwie hotelu. Ale cóż właściwie oznaczają te tajemnicze oznaczenie?

Per aspera ad astra…

Przy wyborze hotelu posługujemy się wieloma kategoriami. Od dostępności pokoju w interesujących nas terminach, poprzez cenę, aż po oferowane usługi dodatkowe. Chętnie skorzystamy z oferty zawierającej wliczone w cenie śniadanie czy nieograniczony dostęp do basenu, niż z takiego, który zaoferować może jedynie miejsce parkingowe. Choć często budżet jakim dysponujemy jest ograniczony, wato rozejrzeć się z jak największą ofertą udogodnień, by w rezultacie zapłacić mniej.

Niestety, często nie mamy pewności czy prezentowana oferta pokrywa się ze stanem faktycznym. By uniknąć rozczarowania, sięgamy po opinie osób, które już dane miejsce odwiedziły. Jednak sugerowanie się wyłącznie subiektywnymi opiniami może okazać się niemiarodajne. Warto więc sprawdzić, ile interesujący nas obiekt posiada gwiazdek.

Na gwiazdki hotel musi sobie zasłużyć, spełniając odpowiednie normy i oczekiwania. Choć nie istnieje jednolity system, właściwy dla hoteli w całej Polsce, nie jest to jednak czyjaś subiektywna ocena. W Polsce gwiazdki przyznaje marszałek województwa, właściwy dla regionu, w jakim znajduje się hotel. Jeśli więc jakość oferowanego przez hotel standardu nie pokrywa się w rzeczywistości z przyznaną mu liczbą gwiazdek, turysta ma pełne prawo do składania reklamacji.

Hotele nie otrzymują gwiazdek na stałe. Co jakiś czas zbiera się specjalna komisja, sprawdzająca jakość oferowanych usług. Gdy hotel nie spełnia już wymagań, gwiazdki zostają mu odbierane, dlatego też właściciele wciąż muszą się starać, podnosząc jakoś świadczonych usług.

Od jednego do pięciu.

Najniższego standardu możemy spodziewać się po hotelach, które otrzymały tylko jedną gwiazdkę w pięciostopniowej skali. Wybierając się do takiego hotelu możemy oczekiwać niższych cen, ale i braku udogodnień. Możemy liczyć na ciepłą wodę, akceptacje kart płatniczych oraz bezpłatny parking, jednak to wszystko co taki hotel oferuje.

W przypadku hoteli ocenionych na dwie i trzy gwiazdki dodatkowo otrzymamy dostęp do Internetu w pokojach.

Hotele czterogwiazdkowe to już nieco wyższy standard. Goście mogą liczyć na parking strzeżony i bezpiecznie postawić swój samochód na czas swojego pobytu. Dodatkowo zapewniona jest klimatyzacja w pokojach, oraz utrzymanie odpowiedniej temperatury. Jest to ważne, szczególnie w lecie, jeśli chcemy w pełni cieszyć się pobytem w hotelowym pokoju. Kolejnym udogodnieniem, na które możemy liczyć jest zapewniony wyższy standard w pokojach, zmiana pościeli na świeżą, czy też codziennie sprzątanie.

Najwyższy standard usług w Polsce oferują hotele pięciogwiazdkowe. Wybierając tak wysoko oceniony, możemy liczyć na wiele udogodnień. Od zapewnionej wody butelkowanej, odpowiadającej ilości gości w pokoju, poprzez telewizor aż po mini barek z chłodnymi napojami.

Na ilość przyznanych gwiazdek przekłada się także metraż oferowanych pokoi. Te jednogwiazdkowe zazwyczaj posiadają pomieszczenia od 8 – 10 metrów kwadratowych. W pięciogwiazdkowym hotelu odnajdziemy pokoje znacznie większe.

Wiedząc, czego możemy się spodziewać, możemy łatwiej dokonać odpowiedniego wyboru miejsca, w którym spędzimy nasz urlop. Czasem więc lepiej jest wybrać nieco droższą ofertę, by w pełni rozkoszować się zasłużonym urlopem.