Co warto zwiedzić w Górach Sowich?

Niniejszy artykuł pod tytułem 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Góry Sowie to pasmo znajdujące się w Sudetach środkowych, w południowo-zachodniej części Polski. Będąc w województwie dolnośląskim nie sposób nie wybrać się w tamtejsze malownicze tereny. Szczyty Gór Sowich nie są zbyt wysokie ani wymagające, dlatego są idealne dla turystów nie zaprawionych w wyprawach wysokogórskich, a także na wypady rodzin z dziećmi.

Natura

Będąc w Górach Sowich, nie sposób nie wybrać się nad szczyt stanowiący wizytówkę tamtego miejsca Wielką Sowę. Na jej szczycie zbudowana została biała wieża widokowa, dzięki której można podziwiać rozległą panoramę. Wieżę poprzedza trasa składająca się z kilkudziesięciu schodów których obecność zdecydowanie ułatwiają wspinanie się na zboczu. Góra leży w malowniczym miejscu pomiędzy dorzeczami Bystrzycy i Nysy Kłodzkiej, ponadto jej zbocza są doskonałymi terenami narciarskimi. Na szczyt prowadzi wiele szlaków turystycznych, o zróżnicowanym stopniu trudności

Historia

Dla Miłośników Historii idealnym miejscem do zwiedzania będzie Zamek Grodno. Pochodzący z XIV wieku jest jednym z najstarszych tego typów zamkiem na Dolnym Śląsku. Dla osób które wybierają się w gościnne mury zamku czeka wiele atrakcji. Wspaniałym, wartym odwiedzenia punktem jest dziedziniec który obecnie znajduje się w stanie odrestaurowanym, brama zamkowa a także interesujące muzeum. Fascynuje także legenda o dziedziców, który spogląda na podróżników ze swojego portretu. Więc jeśli jesteś fanem dreszczyku emocji z, pewnością zainteresuje się ta historia. Dla osób pragnących odkryć więcej tajemniczych miejsc, idealnym punktem jest Twierdza Srebrna Góra. Jest największą tego typu twierdzą znajdującą się w Europie. Posiada liczne trasy oraz możliwości zwiedzania, przygotowane z myślą o dzieciach, jak i wymagających osobach dorosłych. Jeśli więc interesuje cię eksploracja zamczysk, podziemnych korytarz i opuszczonych twierdz, to odwiedzenie tego miejsca jest obowiązkowym punktem na wycieczce. Istotnym punktem są także ruiny zamku Rogowiec, będące pozostałościami po najwyżej położony zamku rycerskim w Polsce. Zabudowania pochodzą z XIII wieku, a  zamek ufundowany został przez historyczną postać Bolka I Świdnickiego. Bliższa naszym czasom jest dziewiętnastowieczna zabudowa domku Myśliwskiego w Jodłowniku. Jodłownik to typowa sądecka wieś łańcuchowa, warto udać się tam by poznać ten typ zabudowania a także cieszyć się malowniczymi pejzażami i bliskim kontaktem z naturą.

Podziemia

Dolny Śląsk znany jest ze swych tajemnic. Dla osób, które mają sobie żyłkę eksploratora niezwykłym doświadczeniem będzie odwiedzenie podziemnego miasta Osówka. Kompleks ten posiada około 1700 m tras podziemnych, które wchodzą w skład tajemniczego projektu Riese. Kolejną, niezwykle interesującą ofertą są trasy znajdujące się w Sztolniach Walimskich. Jest to jeden z największych kompleksów lokalizacji podziemnych udostępnionych dla turystów .Sztolnie stanowią pozostałość po projekcie budowlano górniczym  III Rzeszy. Celem projektu było stworzenie podziemnego miasta przeznaczonego dla oficerów hitlerowskich Niemiec.