Są wśród nich miejsca, do których ściągali poznaniacy ze wszystkich zakątków miasta, a także przykłady wielkich ambicji fundatorów. Zapraszamy na wycieczkę po najciekawszych poznańskich willach i kamienicach.
W Poznaniu nie brak przykładów pięknej architektury w iście cesarskim stylu – warto wiedzieć, że na początku XX wieku to miasto zostało rezydencją niemieckiego cesarza. Unikatowe wille i kamienic znajdziemy w Łazarzu i Jeżycach, ale nie tylko… Przedstawiciele sieci AccorHotels przygotowali dla Ciebie krótki przewodnik po 5 najciekawszych budynkach.
To jedna z wizytówek Poznania, często zamieszczana na pocztówkach z tego miasta. Domki budnicze sąsiadują z ratuszem, a ich wielobarwne elewacje przyciągają wzrok spacerujących po poznańskim rynku. Niewiele osób wie, że początek obecnym, będącym kamienicami, domkom budniczym, dały… budy śledziowe. Wzniesiono je tu w XV wieku. Na drewnianych wtedy stoiskach sprzedawano ryby, sól i świece. Pod koniec XV i w XVI wieku na miejscu bud wzniesiono wąskie kamieniczki. Nazwa „domki budnicze” pochodzi od Bractwa Budników, które miało swoją siedzibę w kamienicy nr 17. Budnicy to trudnili się pracami leśnymi, m.in. pozyskiwaniem i obróbką drewna. Domki budnicze zostały zniszczone w czasie II wojny światowej, jednak w procesie odbudowy zadbano o to, aby zachowały swój historyczny wygląd. Zdobienia na ścianach kamienic zostały zaprojektowane w latach 60. XX wieku przez Zbigniewa Bednarowicza.
Została wzniesiona w 1903 roku przez Michała Bajerleina, który pochodził z rodziny bamberskiej. Bambrami nazywa się Polaków pochodzenia niemieckiego (z okolic Bamberga), którzy na prośbę władz Poznania zasiedlali okoliczne wsie – m.in. Wildę. Obecnie jest ona już dzielnicą miasta. To właśnie tutaj, przy ul. Różanej 13, Bajerlein wzniósł budynek na miarę swoich ambicji. Ze względu na niewielką powierzchnię działki nie mógł pozwolić sobie na wybudowanie wielkiego gmachu. Zadbał jednak o to, aby jego willa miała efektowne zdobienia i ciekawą architekturę. Elementem wyróżniającym ten budynek jest posąg Michała Archanioła, który w 1900 roku został sprowadzony aż z Paryża. Rzeźba została wkomponowana w specjalnie zaprojektowaną wnękę. Poniżej umieszczono ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej.
Willa Flora (zwana też Willą Novą) powstała w 1872 roku. Znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej 3 na osiedlu Św. Łazarz. W dwudziestoleciu międzywojennym mieściła się tu restauracja, której klienci mogli korzystać ze wspaniałego ogródka, kortu tenisowego (zimą przekształcanego w lodowisko) i sali widowiskowej. Takie ośrodki nazywano w latach 20. Établissements, a Willa Flora jest jednym z nielicznych, które zachowały się do dziś. W latach 30. XX wieku mieściła się tu siedziba wytwórni filmowej „Popfilm”. Po drugiej wojnie światowej Willa Flora zaczęła pełnić funkcje mieszkalno-usługowe. Obecnie budynek nie jest zagospodarowany.
Szukasz przykładów stylu secesyjnego w Poznaniu? Koniecznie zobacz kamienice przy ul. Roosevelta. Zostały one wybudowane w 1905 roku na zamówienie Spółdzielni Mieszkaniowej Urzędników Niemieckich – zaprojektowali je Hermann Böhmer i Paul Preul. Podwójna kamienica nr 9/10 była domem własnym architektów. Uwagę przyciągają bogato zdobione sztukaterie, ciekawe wieżyczki i balkony. Na portalu uważny obserwator dostrzeże zarys kobiecej głowy i piękne motywy roślinne. Opisywaną kamienicę można podziwiać po drodze do Hotelu Mercure Poznań Centrum, który znajduje się zaledwie dziesięć numerów dalej.
Kolejna kamienica, która znalazła się na mapie naszej wycieczki, pochodzi z okresu „belle epoque”. Mowa tu o wpisanej do rejestru zabytków kamienicy przy ul. Niegolewskich 8, którą wybudowano w latach 1900-1901. Jej właściciel i pomysłodawca, Jan Suwalski, zażyczył sobie, aby jego budynek dorównywał przepychem najwspanialszym obiektom w mieście. Ten cel został osiągnięty – piękne zdobienia w stylu secesyjnym na fasadzie i wokół okien dodają budynkowi rozmachu. Pięciopiętrowy gmach z wyszukanymi loggiami wyróżnia się wśród innych tego rodzaju obiektów w Poznaniu.