Fotografowanie zjawisk przyrodniczych takich jak zorza polarna, czy burza to fascynujące hobby. Jak fotografować burze i pioruny? Co warto wiedzieć, zanim przystąpisz do polowania na pioruny?
Jak fotografować burze i pioruny? Kwestie bezpieczeństwa
Jeśli chcesz się wybrać na polowanie na pioruny i wykonać przepiękne zdjęcia, pamiętaj także o bezpieczeństwie. Warto przede wszystkim śledzić aktualne informacje pogodowe. Nie korzystaj tylko i wyłącznie z jednego źródła, sprawdzaj regularnie i kilka razy dziennie takie strony jak accuweather.com, antistorm.eu lub burzowo.info. Zaplanuj z wyprzedzeniem lokalizację, tak by mieć najlepszą widoczność. Miejsce powinno być bezpieczne, nie należy fotografować na otwartym polu, w lesie, ani w pobliżu urządzeń metalowych i elektrycznych. Warto wcześniej podjechać i sprawdzić dostępność danej lokalizacji oraz inne warunki.
A co z bezpieczeństwem sprzętu? Zakup specjalny przeciwdeszczowy pokrowiec na aparat i obiektywy i ustabilizuj statyw podczas fotografowania. Wyposaż się także koniecznie w parasol. Niektórzy fotografowanie korzystają z bagażników samochodowych, by bezpiecznie uchwycić piękno tego zjawiska.
Jak fotografować burze i pioruny? Kwestie sprzętowe
Niezbędny sprzęt do fotografowania piorunów to:
- aparat fotograficzny z wymienną optyką
- stabilny statyw
- kilka obiektywów
- Przydadzą się także:
- latarka czołówka
- pokrowiec przeciwdeszczowy
- kompas
- interwałometr
Jak fotografować burze?
Optymalne ustawienia aparatu, które należy modyfikować w zależności od warunków, odległości wyładowania i intensywności zjawiska, to czas naświetlania pomiędzy 8 a 30 sekund, czułość z zakresu ISO 200 – 1600 oraz wartość przysłony pomiędzy f/2.8 i f/11. Nie istnieją uniwersalne ustawienia do fotografowania burzy. Każde zjawisko jest inne i wymaga dostrajania i modyfikowania ustawień aparatu na bieżąco. Przykładowe ustawienia to przysłona pomiędzy wartościami 9 i 11 oraz ISO 400. Efekty należy sprawdzać na wyświetlaczu i w razie potrzeby podnosić wartość ISO.
Przydatne porady:
- Pamiętaj o tym, by mieć zawsze naładowaną baterię i noś ze sobą zapasowe akumulatory. Korzystaj z kompasu, by określić kierunek burzy oraz z interwałometru, by ustawić odstępy czasowe pomiędzy zdjęciami.
- Statyw ustaw na stabilnym podłożu, zamontuj aparat i ustaw wcześniej kadr. Aparat należy przełączyć w tryb M – manual lub B – bulb. Zanim przystąpisz do fotografowania zjawiska wykonaj kilka fotografii próbnych.