Miejsca, które warto zwiedzić w Zakopanem

Niniejszy artykuł pod tytułem 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Położone u samych stóp Tatr, słynne ze swej atmosfery i uwielbiane przez turystów górskie miasteczko to oczywiście Zakopane. Znamy je doskonale z Krupówek i rozgrywających się tu sportów zimowych, ale miasteczko to ma do zaoferowania turystom znacznie więcej.

Inspiracja dla polskich artystów i malarzy

Myśląc o tym malowniczym mieście nie sposób nie wspomnieć charakterystycznej architektury. Drewniane domki ze spadzistymi dachami, bogato rzeźbione w motywy roślinne, wyglądają bajecznie, tworząc niezapomnianą, baśniową zabudowę miejscowości. Wzorowane na tradycyjnych, góralskich chatach domki, wzbogacone secesyjną stylistyką, swój charakterystyczny wygląd zawdzięczają Stanisławowi Witkiewiczowi – twórcy stylu zakopiańskiego. Będąc w Zakopanem warto więc poświęcić kilka chwil na zapoznanie się bliżej z unikatową kulturą ludową miasta, nie ograniczając się jedynie do Krupówek. Oferta muzeów jest niezwykle szeroka. Dla tych, którzy chcieliby zgłębić tajemnice stylu stworzonego przez Witkiewicza idealne będzie oferta Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Willa Koliba to pierwszy z domów zbudowanych właśnie w zakopiańskim, znajdujący się dodatkowo przy najstarszej ulicy Zakopanego – Kościeliskiej. Turyści mogą tu obejrzeć pokoje urządzone zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem, a także kolekcję mebli, sprzętów czy przykłady ludowego rzemiosła. Podobne atrakcje oferuje Willa Oksza, gdzie zaprezentowane zostały prace lokalnych artystów i rzemieślników. Gdy już będziemy mieć dość kultury i sztuki, warto wybrać się do Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego. Warto odwiedzić mury muzeum nie tylko ze względu na fakt, iż jest jednym z najstarszych w Polsce, ale przede wszystkim dla bogatych zbiorów minerałów, skał oraz przykładów tatrzańskiej fauny i flory.

Śniący Rycerz i cuda natury

Najlepiej rozpoznawalnym symbolem Tatr jest zdecydowanie charakterystyczna sylwetka Giewontu. Uważany za najwyższy szczyt Tatr Zachodnich góruje nam znajdującym się u jego stóp Zakopanem. Trasa na Giewont jest dosyć trudna, i dla mniej wprawnych turystów może okazać się być zbyt uciążliwa. Ponad to dzięki swej ogromnej popularności na trasach nie zaznamy niestety ciszy i spokoju. Dlatego warto udać się na równie malowniczą Gubałówkę, z której możemy podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Tatr.  Zachwyt w spragnionych kontaktu z przyrodą turystach, wybudza także inny, mniej popularny szczyt Nosal.

Dla turystów, którzy nie przepadają za górską wspinaczką, a chcą spędzić czas w górach aktywnie, Zakopane oferuje wiele ścieżek prowadzących przez malownicze dolinki. Spacer Doliną Strążyską, dostępną dla każdego, stanie się niezapomnianym przeżyciem dzięki roztaczającym się widokom na masywy Giewontu czy Suchego Wierchu. Trasę urozmaici widok wodospadu Siklawa, który także warto odwiedzić przy okazji spaceru wzdłuż Dolinki.

Zjeżdżalnia grawitacyjna i małyszomania

Znużeni górskimi wędrówkami, możemy liczyć na znalezienie nieco odmiennych, a równie interesujących atrakcji w Zakopanem. Z pewnością ogromnym przeżyciem będzie odwiedzenie Skoczni Narciarskiej Wielka Krokiew. Pomimo decyzji o zmianie ścieżki kariery przez naszego wybitnego skoczka Adama Małysza, warto udać się na ten obiekt sportowy, by poczuć atmosferę Zimowych Igrzysk na własnej skórze. Dodatkową atrakcja będzie przejazd wyciągiem krzesełkowym, oraz rozkoszowanie się rozległą panoramą z tarasu widokowego.

Miejscem, którego odwiedziny dostarczą niezapomnianych przeżyć jest Zjeżdżalnia Grawitacyjna na Gubałówce. Piękne widoki górskie, oraz poczucie adrenaliny w żyłach sprawi, że nie raz będziemy chcieli zjechać po pełnych zakrętów torach. Stosunkowo długa trasa pozwoli nacieszyć się zabawą każdemu, warto więc znów poczuć się jak dziecko i czerpać radość z szybkiej jazdy na saneczkach, nawet w lecie.