Najpiękniejsze polskie starówki

Niniejszy artykuł pod tytułem 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Które z polskich miast mogą się poszczycić piękną starówką? Przedstawiamy najpiękniejsze polskie starówki, które warto odwiedzić wraz z atrakcjami! Zapraszamy do lektury!

Najpiękniejsze polskie starówki

Stare Miasto w Krakowie

Stare Miasto to najstarszy obszar Krakowa – miasta, którego nie mogło zabraknąć w rankingu najpiękniejsze polskie starówki. Centrum Starego Miasta stanowi Rynek z Sukiennicami, główne zabytki to Kościół Mariacki, Brama Floriańska, Barbakan i wieża ratuszowa. W rynku znajduje się wiele budynków najstarszego Uniwersytetu w Polsce – Uniwersytetu Jagiellońskiego, w tym także słynne zabytkowe Collegium Novum. Rynek stanowi również centrum wielu plenerowych wydarzeń kulturalnych, takich jak jarmarki, koncerty oraz Krakowskie Juwenalia.

Stare Miasto w Gdańsku

W zestawieniu najpiękniejsze polskie starówki nie mogło zabraknąć Trójmiasta. Do najważniejszych historycznych obszarów Starego Miasta w Gdańsku należą: Brama Oliwska, Osiek oraz Zamczysko. Zabytki, które warto zwiedzić to między innymi Wielki Młyn, Ratusz Starego Miasta, budynek poczty polskiej, a także Dworzec Gdańsk Główny.

Wrocławska starówka

Wrocławska starówka to prawdziwa wizytówka dla Dolnego Śląska. Centralnym punktem stolicy Dolnego Śląska jest Rynek Główny, Stare Miasto powstało w XIII wieku. Będąc we Wrocławiu, nie można przegapić takich atrakcji turystycznych w obrębie Starówki jak:

  • Ratusz
  • Ostrów Tumski
  • Mostek Pokutnic
  • Wieża widokowa gotyckiego kościoła świętej Elżbiety
  • Plac Solny
  • Sukiennice
  • Małe i Wielki Jatki
  • Budynki Uniwersyteckie
  • Wyspa Słodowa

Wrocławska starówka to miejsce, w którym odbywa się wiele imprez kulturalnych, bogate w punkty gastronomiczne, ciekawe kluby i lokale koncertowe.

Starówka w Poznaniu

Poznańska starówka to trzeci co do wielkości Rynek w Polsce, jeden z największych w Europie. W skład Starego Miasta wchodzą między innymi: Ratusz, Galeria Miejska Arsenał oraz zabytkowe domy. Nieopodal Ratusza znajduje się także zabytkowy Pręgierz oraz cztery piękne fontanny.

Stare Miasto w Warszawie

Stare Miasto w Warszawie to chluba stolicy naszego kraju. Warszawska Starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najciekawsze atrakcje w obrębie warszawskiej starówki to Zamek Królewski i Plac Zamkowy, barbakan, pomnik warszawskiej Syreny, bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela oraz kolumna Zygmunta III Wazy.