Szlak Orlich Gniazd – co warto wiedzieć?

Niniejszy artykuł pod tytułem 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Szlak Orlich Gniazd rozciąga się między Krakowem a Częstochową. Jest to jeden z najpiękniejszych szlaków turystycznych w Polsce. Możemy zobaczyć wiele ciekawych miejsc, na zwiedzenie których powinniśmy poświęcić cały weekend. Do większości z nich dojedziemy samochodem, ale jeżeli lubimy aktywność fizyczną, warto byłoby wsiąść na rower, aby połączyć obie przyjemności.

Szlak Orlich Gniazd – co warto zobaczyć?

Zamek w Bobolicach

Zamek ten został wybudowany z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Warownię postawiono na skalistym wzgórzu i otoczono ją obronnymi murami. Za nimi znajdowała się część mieszkalna i baszta, a dostęp do nich dodatkowo utrudniał most zwodzony. Zamek często zmieniał właścicieli i był nadwyrężony przez wojny. W ruinę popadł po potopie szwedzkim, ale po długiej rekonstrukcji wrócił do swojego stanu.

Zamek w Mirowie

Znajduje się niedaleko Bobolic. I choć nie ma możliwości wejścia do środka, warto podjechać pod jego mury. Wybudowano go w XIV wieku, a największe zmiany w jego wyglądzie nastąpiły po przekazaniu go na własność rodu Myszkowskich. Dodano wtedy dodatkowe kondygnacje i wieżę mieszkalną – gmach zyskał przez to strzelistą postać.

Zamek Tenczyn w Rudnie

Należał on do najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Został wybudowany na początku XIV wieku przez Andrzeja Tęczyńskiego. Warownia miała cztery wieże i otaczały ją mury obronne. Później zamek przebudowano w stylu renesansowym i umocniono jego bastiony i barbakan.

Gdy Szwedzi najechali na zamek, długo go oblegali. I mimo że został poddany, ograbiono go, a na koniec podpalono. Teraz możemy więc podziwiać jedynie jego pozostałości.

Zamek w Pieskowej Skale

Wyróżnia się on z pewnością na tle innych. Wznosi się na szczycie wapiennej skały. Swój renesansowy charakter zamek zawdzięcza właścicielom z rodu Szafrańców. Natomiast Michał Zebrzydowski dodał dodatkowe ufortyfikowania i dzisiaj możemy oglądać naprawdę piękny zabytek!

Zamek na Wawelu

Szlak Orlich Gniazd wieńczy z całą pewnością zamek, który służył za rezydencję królów Polski. Wzgórze Wawelskie było zagospodarowane już w XI wieku, ale największy rozwój rezydencji, która się na nim znajduje, przypadł na okres, kiedy to Kraków stał się stolicą Polski. Dobudowywano wtedy kolejne obiekty i wzniesiono mury obronne.

Zamek Wawelski to mieszanka różnych stylów architektonicznych, z których prym wiedzie z całą pewnością nurt renesansowy. Obecnie na Wawelu mieści się muzeum, w którym możemy ujrzeć wszystkie zgromadzone dzieła, skarby oraz zabytkowe wnętrza. Gorąco polecamy!