Tatrzańskie dwutysięczniki – najciekawsze szczyty w Tatrach!

Niniejszy artykuł pod tytułem 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 7 najlepszych gospodarstw agroturystycznych w Polsce należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Tatrzańskie dwutysięczniki zachwycają majestatem i pięknem. Nie wszystkie z nich są tak trudne do zdobycia, jak się wydaje. Które z nich warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu? Przedstawiamy najciekawsze szczyty w Tatrach!

Najciekawsze szczyty w Tatrach – dwutysięczniki

Świnica (2301 m n.p.m.)

Najciekawsze szczyty w Tatrach to między innymi piękna i groźna Świnica. To szczyt w Tatrach Wysokich, przypominający kształtem szeroką piramidę. Góra cechuje się niełatwym podejściem, ale za to nagradza swoich zdobywców fantastyczną panoramą. Na Świnicę można wejść między innymi szlakiem prowadzącym ze Schroniska Murowaniec znajdującego się w Dolinie Gąsienicowej. Prowadzi do niej także szlak z Kasprowego Wierchu. W obrębie góry miało miejsce wiele tragicznych wypadków, dlatego nie jest ona polecana początkującym.

Kozi Wierch (2291 m n.p.m.)

Kozi Wierch to trzeci najwyższy szczyt w Polsce, znajdujący się na szlaku turystycznym Orla Perć. Góra wznosi się pomiędzy Doliną Gąsienicową i Doliną Pięciu Stawów. Kozi Wierch charakteryzują duże trudności techniczne, a czas przejścia zależy od kondycji i doświadczenia wysokogórskiego. Na szczyt można wejść z Doliny Gąsienicowej, z Doliny Pięciu Stawów lub z Zawratu. Przejście od Koziego Wierchu do Zawratu jest zabronione.

Wołowiec (2064 m n.p.m.)

Najciekawsze szczyty w Tatrach o wysokości ponad 2 tysięcy m n.p.m. znajdują się nie tylko w Tatrach Wysokich. Wołowiec to góra, do której najprościej dojść z leżącego nieopodal Rakonia. To jeden z najwyższych szczytów Tatr Zachodnich. Szlaki wejściowe nie są trudne, ale wymagają pokonania dużych odległości. Ruch na szczycie jest duży, zwłaszcza od strony słowackiej. Osoby o dobrej kondycji mogą połączyć wycieczkę na Wołowiec z innymi pobliskimi dwutysięcznikami, np. Jarząbczym Wierchem (2137 m n.p.m.)  lub Kończystym Wierchem (2002 m n.p.m.), jednak należy się przygotować na bardzo długą, całodniową trasę.

Zawrat (2159 m n.p.m.)

Zawrat znajduje się na szlaku turystycznym Orla Perć w Tatrach Wysokich, ale jest łatwo dostępny z Doliny Pięciu Stawów oraz z Doliny Gąsienicowej. Można na niego wejść także bezpośrednio ze Świnicy. Czas przejścia ze Świnicy to około 45 minut, natomiast czas przejścia z Zawratu do Doliny Pięciu Stawów to około półtora godziny. Jeśli ktoś jest zdecydowany, by począwszy od Zawratu, przejść całą Orlą Perć, aż do Przełęczy Krzyżne, musi się przygotować na około 7 – godzinną wyprawę. Trasa ta jest zalecana tylko i wyłącznie osobom, które mają doświadczenie w wyprawach wysokogórskich.